LAWAS-BLOG


Najnowsze wpisy


Czerwiec 2015
P W Ś C P S N
    Lip »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Kategorie


Tagi


LAWAS-BLOG

Firmy

Znieważenie firmy – możliwość ubiegania się o odszkodowanie?

01-06-2015

W ostatnim czasie pojawiło się w sieci wiele informacji o firma, jakie stosują wynagrodzenia, jak traktują pracowników, czy tez mają problemy z płatnościami. Kiedy dochodzi do znieważenia firmy? Granica jest bardzo cienka. Jeśli piszemy o wynagrodzeniu, jak traktują pracowników, czy też jaka jest polityka firmy, możemy narazić się na znieważenie firmy.

W każdym przypadku zanim napiszemy post na portalu społecznościowym czy w sieci, gazecie czy gdziekolwiek, należy się dobrze zastanowić co chcemy napisać, ponieważ negatywny wpis lub artykuł może nas kosztować, nie tylko odszkodowanie, ale również możemy odpowiadać karnie.

Czy możemy uzyskać odszkodowanie za straty poniesiony za negatywny wpis, artykuł itd.?
Odpowiedź jest prosta, zawsze możemy dążyć do osiągnięcia odszkodowania z tytułu negatywnego wpisu. Zanim zaczniemy dążyć do uzyskania odszkodowania, trzeba ustalić czy wpis wywołuje skutki negatywne, tj. spadły nam obroty, klientów jest coraz mniej, klienci dzwonią i pytają np. czy firma została zamknięta. Jeżeli mamy pecha i znaleźliśmy tekst negatywy o nas w internecie trzeba zastanowić się co chcemy z tym zrobić.
Rozwiązań mamy kilka. Przede wszystkim należy usunąć negatywny tekst na stronie. Jak to zrobić? Trzeba ustalić kto jest administratorem strony i do niego zwrócić się o usunięcie. Dodatkowo dla własnego bezpieczeństwa powinno się wydrukować tekst znaleziony. Dobrą praktyką jest pójść do notariusza by poświadczył, że widział taki wpis negatywny co skutkuje, iż taki dokument ma moc dokumentu urzędowego i ciężko jest go podważyć. Z tak przygotowanym dokumentem możemy wystąpić o odszkodowanie do podmiotu, który go napisał.

Jak szacować rozmiar szkody?
Jeśli prowadzimy firmę zajmująca się handlem to na samym początku należy sprawdzić datę wpisu i od dnia następnego sprawdzić obroty. Jeśli obroty maleją to może świadczyć, iż jednym z powodu spadku obrotu jest właśnie negatywny wpis. Jak już ustalimy wysokość spadku obrotów to kolejnym krokiem jest ustalenie średniej kwoty utargu przed wpisem. W tym samym uzyskujemy pewną kwotę jaką możemy uzyskać w drodze postępowania sądowego.

Problem pojawia się w momencie znalezienia osoby odpowiedzialnej za negatywny wpis. Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, administrator danych serwisu gdzie znajduje się negatywny wpis powinien udostępnić informacje o autorze. Jeżeli jednak administrator nie chce udostępnić nam danych, a co gorsza nie chce skasować wpisu należy wnieść akt oskarżenia prywatnego czyli m,am zastosowanie tutaj art. 212. kodeksu karnego. Znieważenie, naruszenie dóbr osobistych jest ścigane z prywatnego aktu skarżenia. W postępowaniu karnym można również wystąpić o odszkodowanie, taką możliwość daje nam art. 46 kodeksu karnego.

Reasumując, jeżeli zostaliśmy znieważeni w internecie lub w innym miejscu masowego przekazu mamy możliwość wystąpienia do Sądu przeciwko autorowi negatywnego wpisu.

Autor: Rafał Krzyżanowski

 

lawas
Author

lawas

Comments

There are no comments.