LAWAS-BLOG


Najnowsze wpisy


Lipiec 2015
P W Ś C P S N
« Cze   Sie »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Kategorie


Tagi


LAWAS-BLOG

Prawo Karne

Nowości w procesie karnym

07-07-2015

W dniu 1 lipca 2015 roku weszła w życie obszerna nowelizacja prawa karnego, obejmująca zarówno kodeks karny, jak również kodeks postępowania karnego. Na początku należy zwrócić uwagę, że sprawy, które toczą się aktualnie w sądach, będą w dalszym ciągu opierać się na starych przepisach.

Natomiast, w oparciu o nowe przepisy, będą prowadzone sprawy, w których akt oskarżenia wpłynął w dniu 1 lipca 2015r. i później.

Co się stanie jeżeli Sąd Odwoławczy przekaże sprawę do ponownego rozpoznania po 1 lipca 2015r.?

Jeżeli Sąd Odwoławczy na starym stanie prawnym uchyli postępowanie i przekaże do ponownego rozpoznania, to wtedy będziemy stosować już nowe przepisy. Ma to ograniczyć przedłużanie postępowań.

Co się zmieniło w procesie karym?

Przede wszystkim proces stał się bardziej kontradyktoryjny, a tym samym strony postępowania będą musiały być aktywne już od samego początku. Dowody, wnioski o przesłuchanie świadków będą zgłaszane przez strony. Oczywiście Sąd też będzie mógł dopuścić z urzędu dowody, pod warunkiem, że uzna to za konieczne i zajdą tzw. wyjątkowe okoliczności.

W związku z powyższym, przy wyborze pełnomocnika lub obrońcy (mogą być nimi adwokaci i radcowie prawni) należy zwrócić uwagę na kompetencję i doświadczenie, gdyż błędy popełnione przez profesjonalnego pełnomocnika/obrońcę będzie później bardzo trudno naprawić.

W poprzednim stanie prawnym można było bowiem zarzucić Sądowi w apelacji, że nie przeprowadził dowodu lub nie dopuścił opinii biegłego z urzędu i tym samym błędy popełnione w toku procesu można było w ten sposób naprawić. Aktualnie odpowiedzialność za takie błędy ponosić będą strony, a nie sąd.

Nowością w procesie jest również to, że podczas przesłuchania świadka Sędzia będzie zadawać pytania jako ostatni, a nie jak do tej pory jako pierwszy. W obecnym procesie, to także strony odczytują protokoły z postępowania przygotowawczego, wybierając przy tym odpowiednie dla siebie fragmenty.

Przyspieszenie postępowania?

Nie od dziś wiadomo, że wiele procesów karnych w naszym kraju ciągnie się latami. Wprowadzone zmiany dotyczące postępowania odwoławczego mają to zmienić. Do tej pory sądy odwoławcze w większości uchylały wyroki i przekazywały sprawy do ponownego rozpoznania. Aktualnie będą to sytuacje wyjątkowe, a zasadą będzie przeprowadzanie dowodów i orzekanie przez sąd odwoławczy, co do istoty sprawy, co znacznie przyspieszy postępowanie.

Reasumując nowy proces karny ma na celu przyspieszenie procesów, a także ma sprawić by strony postępowania składały odpowiednio wnioski dowodowe, a tym samym były aktywne.

 

Autor: Rafał Krzyżanowski

lawas
Author

lawas