LAWAS-BLOG


Najnowsze wpisy


Lipiec 2015
P W Ś C P S N
« Cze   Sie »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Kategorie


Tagi


LAWAS-BLOG

Firmy

Jak powinien wyglądać regulamin sklepu internetowego ?

14-07-2015

Zgodnie z ustawą o świadczeniach usług drogą elektroniczną, każda firma oferująca swoje usługi za pomocą drogi elektronicznej powinna posiadacz regulamin. Elementy niezbędne, które są wymagane przez ustawę to :

1) rodzaje i zakres usług świadczonych drogą elektroniczną;
2) warunki świadczenia usług drogą elektroniczną, w tym:
a) wymagania techniczne niezbędne do współpracy z systemem teleinformatycznym, którym posługuje się usługodawca,
b) zakaz dostarczania przez usługobiorcę treści o charakterze bezprawnym;
3) warunki zawierania i rozwiązywania umów o świadczenie usług drogą elektroniczną;
4) tryb postępowania reklamacyjnego.

Dodatkowym obowiązkiem jest podanie pełnych danych firmy w regulaminie. Dobrą praktyką w pisaniu regulaminów jest zamieszczenie słowniczka, a także informacji o minimalnych wymaganiach przeglądarek internetowych do poprawnego działania serwisu.

Jeżeli nie chcemy skorzystać z pomocy firmy, która profesjonalnie przygotowuje regulaminy, to poniżej wskazuję niezbędne elementy jakie są potrzebne do sporządzenia regulaminu samodzielnie.

Na wstępie należy podać dane właściciela firmy (pełne dane wynikające z CEIDG lub KRS)), potem opisujemy czym się zajmujemy. Następnym krokiem jest wskazanie warunków świadczenia usług, następnie opisujemy tryb w jaki sposób zamawiamy usługę lub towar, a także opisujemy możliwość rozwiązania umowy.

Na samym końcu wskazujemy tryb postępowania reklamacyjnego. Oczywiście należy pamiętać o wymogach z innych ustaw, a nie tylko o ustawie świadczenia usług drogą elektroniczną. W regulaminie obowiązkowo wpisujemy datę obowiązywania regulaminu oraz sposób jego aktualizacji. Na samym końcu należy pamiętać o zamieszczeniu obowiązkowych formularzy, które dostarczamy Klientowi.

Powyższy schemat jest dość ogólny, proszę pamiętać, że powyższe elementy są obowiązkowe, ale każda branża ma swoją specyfikę i obwarowania prawne. Nawet jeśli napiszemy regulamin opierając się na powyższym wzorze nie oznacza to, że będzie zawierał wszelkie niezbędne elementy wymagane dla naszej firmy i naszej działalności.

Trzeba mieć na uwadze, że nie brakuje firm, które specjalizują się w wyszukiwaniu błędów w regulaminach (w szczególności dotyczących konsumentów). Takie podmioty często próbują wymusić zapłacenie bliżej nieokreślonym osobom odszkodowania za szkody spowodowane postanowieniami regulaminu pod rygorem wszczęcie postępowania sądowego. Czego może dotyczyć takie postępowanie i czym są tzw. klauzule abuzywne przedstawimy w kolejnym artykule (Klik).

Dlatego też zachęcamy do skorzystania z usług profesjonalnej firmy by później uniknąć problemów i ewentualnych kosztów.

Autor: Rafał Krzyżanowski

lawas
Author

lawas

Comments