LAWAS-BLOG


Ostatnie wpisy


marzec 2016
P W Ś C P S N
« lut   maj »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Kategorie


Tagi


LAWAS-BLOG

Firmy

Audyt nieruchomości

24-03-2016

Na wstępie należy zaznaczyć, iż audyt prawny nieruchomości ma na celu przedstawienie faktycznego stanu nieruchomości jak i prawnego.

Trzeba zaznaczyć, iż z audytu nieruchomości mogą skorzystać osoby prawne jak i osoby fizyczne. Kupując nieruchomość zawsze mam jakiś cel czy to mieszkaniowy, albo biznesowy. Osoby, które kupują nieruchomość dla celów mieszkaniowych powinny skorzystać z audytu nieruchomości. Wskazać należy, iż kupując na cele mieszkaniowe kupujący ma zamiar zamieszkać w danej nieruchomości kilka lat lub nawet całe życie, więc wykonanie audytu nieruchomości jest w pełni uzasadnione. Audyt nieruchomości może wykazać np. zapis prawa dożywocia dla osoby trzeciej. W takim przypadku pojawia się problem, który dla wielu osób będzie stanowił przeszkodę w zakupie nieruchomości. Dodatkowo przy badaniu księgi wieczystej należy też zbadać wypis z rejestru gruntów lub kartoteki budynków.

Kolejne spore problem mogą pojawić się w miejscowym planie. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest dokumentem określającym przeznaczenie danego terenu, warunki zagospodarowania i zabudowy, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Kupując działkę należy sprawdzić, co możemy wybudować na danym terenie. Zdarza się również tak, iż na danym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wtedy audyt nieruchomości wykaże brak takiego planu. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, audyt nieruchomości powinien uwzględniać studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego określające kierunki rozwoju przestrzennego i zasady polityki przestrzennej. Trzeba pamiętać, iż w wielu miejscach w Polsce nie ma miejscowego plan. Należy też pamiętać, iż audyt nieruchomości powinien zawierać informację na temat ochroną konserwatorską terenu. Przepisy ochrony konserwatorską wprowadzają szereg obostrzeń przy wykonywaniu prawa własności. Może to dotyczyć wszelkich robót i prac remontowych, które zogdnie z obowiązującymi przepisami powinniny być prowadzone w uzgodnieniu z konserwatorem. Co może także wymagać dodatkowowego zezwolenia.

Natomiast osoby prawne lub osoby, które inwestują w nieruchomości, powinny skorzystać z audytu nieruchomości. Raport końcowy może wykazać, iż nieruchomość jest nieopłacalna pod kątem biznesowym lub cena zakupu jest zawyżona. Trzeba pamiętać, iż to raport końcowy będzie wykazywał wartość nieruchomości, pokazywał wskazówki potencjalnemu kupującemu lub sprzedającemu.

Reasumując osoby, które zamierzają zakupić nieruchomość powinny rozważyć możliwość skorzystnia z takiego narzędzia jakim jest audyt nieruchomości, na pewno na tym nie stracą, zyskają pełny obraz nieruchomości.

Autor: Rafał Krzyżanowski

lawas
Author

lawas