LAWAS-BLOG


Ostatnie wpisy


maj 2016
P W Ś C P S N
« mar   cze »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Kategorie


Tagi


LAWAS-BLOG

Prawo cywilne

Sprawa w sądzie – ile to kosztuje? cz. 1

30-05-2016

Procesy sądowe w Polsce mają opinię dość ugruntowaną opinię długich i kosztownych. Czy rzeczywiście takie są? W nowej serii artykułów, postaramy się znaleźć odpowiedź pytanie o kosztowność cywilnych procesów sądowych (na potrzeby niniejszej serii celowo zostają pominięte sprawy karne, które rządzą się odrębnymi regulacjami).

Rozważając wniesienie sprawy do sądu, należy przede wszystkim sprawdzić, jaki będzie koszt opłacenia pozwu/wniosku oraz koszt ewentualnego ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika (radcy prawnego lub adwokata). Na tym etapie trzeba ustalić, czy mamy środki na opłatę sądową oraz czy jesteśmy w stanie pokryć wynagrodzenie pełnomocnika. W przypadku odpowiedzi negatywnej należy rozważyć złożenie wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych i/lub o wyznaczenie pełnomocnika z urzędu. Jak to zrobić? O tym w kolejnych częściach artykułu.

Wysokość opłaty:

Ustalając wysokość opłaty warto zajrzeć do ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Znajdują się tam regulacje, które określają wysokość opłat w poszczególnych kategoriach spraw.

Przykładowo, w sprawach:
1) o prawa majątkowe (typowe sprawy o zapłatę) – 5% wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100.000 zł,
2) skargi na czynności komornika – 100 zł
3) o rozwód – 600 zł,
4) ochronę dóbr osobistych – 600 zł,
5) rozwiązanie spółki – 2000 zł,
6) założenie księgi wieczystej – 60 zł,
7) stwierdzenie nabycia spadku – 50 zł

Jak widać, wysokość opłat jest dość zróżnicowana w zależności od charakteru sprawy.

Inne koszty postępowania:
Niestety poza wniesieniem opłaty sądowej należy liczyć się również z innymi kosztami, takimi jak:
1) koszt stawiennictwa świadków (zwrot kosztów dojazdu, utracony zarobek),
2) koszty opinii biegłego,
3) koszty mediacji,
4) koszty ogłoszeń,
5) koszty zastępstwa procesowego.
Decydując się na wszczęcie postępowania sądowego, należy wcześniej przeanalizować, które z poniższych kosztów, mogą w danej sprawie wystąpić. Ich wysokość zależy oczywiście od przedmiotu sprawy, np. w przypadku wysokiej kwoty dochodzonego roszczenia, w przypadku przegranej, wysokie mogą być koszty zastępstwa procesowego, a z drugiej strony np. w sprawie dotyczącej uszczerbku na zdrowiu, przy nawet stosunkowo niewielkiej kwocie, wysokie mogą być koszty opinii biegłych, koniecznych do rozstrzygnięcia sprawy.

W kolejnej części zajmiemy się kosztami zastępstwa procesowego.

 

Autor: Stefania Krupa

lawas
Author

lawas