LAWAS-BLOG


Ostatnie wpisy


sierpień 2016
P W Ś C P S N
« cze   wrz »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Kategorie


Tagi


LAWAS-BLOG

Firmy

Jak długo powinien trwać najem pojazdu zastępczego przy szkodzie całkowitej?

18-08-2016

W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na powyższe pytanie. W dotychczasowym orzecznictwie Sądów przez bardzo długi czasu górował pogląd, iż najem pojazdu zastępczego przy szkodzie całkowitej obejmuje okres od dnia wynajęcia pojazdu zastępczego do dnia, w którym poszkodowany mógł nabyć podobny pojazd, ale nie później niż do dnia otrzymania świadczenia odszkodowawczego za szkodę całkowitą. Powyższe były związane z wyrokiem Sadu Najwyższego z dnia 8 września 2004 r. (sygn. akt IV CK 672/03) w którym SN wskazał „że postulat pełnego odszkodowania przemawia za przyjęciem stanowiska o potrzebie zwrotu przez ubezpieczyciela tzw. wydatków koniecznych potrzebnych na czasowe używanie zastępczego środka komunikacji w związku z niemożliwością korzystania z niego wskutek zniszczenia, z tym, że tylko za okres między dniem zniszczenia a dniem, w którym poszkodowany może nabyć analogiczny pojazd nie dłuższy jednak niż za czas do zapłaty odszkodowania”.

Powyższy pogląd dominował właściwie przez wiele lat. Sąd Najwyższy w najnowszej uchwale z dnia 22 listopada 2013 o sygnaturze akt. sygn. akt III CZP 76/13 wskazał, iż „Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego poniesione przez poszkodowanego w okresie niezbędnym do nabycia innego pojazdu mechanicznego, jeżeli odszkodowanie ustalone zostało w wysokości odpowiadającej różnicy pomiędzy wartością pojazdu mechanicznego sprzed zdarzenia powodującego szkodę, a wartością pojazdu w stanie uszkodzonym, którego naprawa okazała się niemożliwa lub nieopłacalna (tzw. szkoda całkowita)”. Mając na względzie najnowszy wyrok SN poszkodowany może wynajmować pojazd zastępczy do czasu, aż zakupi podobny pojazd, który uległ uszkodzeniu z winy sprawcy.

Oczywiście należy przyjąć, iż najem pojazdu zastępczego nie może trwać „wiecznie”, w związku z tym należy jak najszybciej zakupić kolejny pojazd. Czasami jest to dość trudne. Samo znalezienie odpowiedniego pojazdu oraz sprawdzenie potrafi zająć wiele czasu. Dodatkowo trzeba do tego wszystkiego doliczyć czas uzyskania np. środków finansowych, czasami wypłata od ubezpieczyciela jest zaniżona i nie rekompensuje straty jaką ponieśliśmy w związku z powstałą szkodą.

Dlatego do czasu zakupu kolejnego pojazdu możemy zaliczyć czas na poszukiwanie pojazdu jak i okres uzyskania finansowania. Natomiast Towarzystwo Ubezpieczenie nie będzie pokrywało okresu najmu pojazdu zastępczego, w którym nie zachodzi związek przyczynowy ze szkodą.

Autor: Rafał Krzyżanowski

lawas
Author

lawas