Firmy
Najem pojazdu zastępczego cz. 2
20-09-2016Wskazać należy, iż przy szkodzie częściowej w pojeździe z OC sprawcy możemy wynająć pojazd zastępczy, na okres uzasadnionej naprawy. Powyższe zostało potwierdzone przez Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 17 listopada 2011 r. (sygn. akt III CZP 05/11) w sprawie okresu najmu przy szkodzie częściowej w pojeździe, w którym ponoszone wydatki są celowe i ekonomicznie uzasadnione oraz podlegają naprawieniu przez sprawcę szkody lub jego ubezpieczyciela, a także z dnia 26 listopada 2011 r. (sygn. akt V CKN 1397/00) Sąd Najwyższy wskazał, że „skoro samochód mógł zostać naprawiony, to poszkodowany może w zasadzie żądać od zakładu ubezpieczeń zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego poniesionych jedynie w okresie naprawy samochodu”.
Orzecznictwo Sądu Najwyższego uzasadnia wniosek, że celowymi i ekonomicznie uzasadnionymi wydatkami na najem pojazdu zastępczego są koszty najmu ponoszone w okresie koniecznym do przeprowadzenia naprawy uszkodzonego pojazdu.
Na uzasadniony czas przestoju pojazdu w zależności od szkody jaką powstała na pojeździe zalicza się:
- Zgłoszenie szkody do Towarzystwa Ubezpieczeń;
- Oględziny pojazdu;
- Otrzymanie kosztorysu-zatwierdzonego;
- Drugi kosztorys wykonany przez serwis lub warsztat;
- Oczekiwanie na części zamienne;
- Naprawa pojazdu;
- Odbiór pojazdu
Na powyższe czynności składa się uzasadniony czas przestoju pojazdu. Natomiast, bardzo ważnym element jest, czy z uszkodzonego pojazdu można dalej korzystać. Jeżeli uszkodzenia nie są na tyle istotne oraz zgodnie z przepisami o prawie ruchu drogowym pojazd nadaje się do ruchu np. nie ma zbitego reflektora, nie wystają ostre krawędzie to pojazd można użytkować. W takim przypadku to okres wynajmu pojazdu ulega skróceniu. Pojazd zastępczy przysługiwałbym dopiero w momencie wstawienia pojazdu do faktycznej naprawy. W przeciwnym przypadku Towarzystwo Ubezpieczeń może zakwestionować nasz okres wynajmu pojazdu.
Reasumując, należy pamiętać, żeby wynajem pojazdu zastępczego był tożsamy z okresem naprawy uszkodzonego pojazdu.
Autor:Rafał Krzyżanowski
Comments